Sakarya gazı ‘tam gaz’: 500 milyon dolarlık yeni sözleşme

Sercan ÇELİKBAŞ

Uluslararası deniz altı enerji projelerine mühendislik hizmeti veren Subsea 7 ve SLB’den oluşan birittifak, Karadeniz’de yeniden konuşlandırılan yüzer bir üretim, depolama ve boşaltma gemisi merkezli yeni bir proje üzerinde çalışmak üzere Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) değeri 300 milyon ila 500 milyon dolar (9 milyar lira – 16 milyar lira) değerinde olan bir sözleşme imzalandığı duyurdu.

Subsea7’nın iş yükü, yükselticilerin, göbek bağlantılarının, bağlantıların ve bağlama sistemlerinin FPU ile kurulumu ve entegrasyonunu içerecek.

Proje yönetimi ve mühendislik, Subsea7’nın İstanbul’daki ofisi aracılığıyla koordine edileceği açıklandı.

Bugünkü sözleşme, Subsea ittifakı ile yapılan mevcut sözleşmeyi, Faz 2a’ya geliştirme kapsamında Türkiye’nin ilk yüzer üretim ünitesinin kurulumunu da içerecek şekilde genişletiyor.

Subsea7 İttifakı İcra Kurulu Başkanı Olivier Blaringhem şunları söyledi:

“Ülkenin ilk yüzer üretim ünitesini kurmak için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından yapılan bu sözleşme uzatma teklifini almaktan gurur duyuyoruz. Sakarya gaz sahasının tüm potansiyelini ortaya çıkarmak ve Türkiye’nin enerji güvenliği hedeflerini ilerletmek için Türkiye Petrolleri ve konsorsiyum ortaklarımızla işbirliğimizi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Subsea7’nın Küresel Proje Merkezi Batı Kıdemli Başkan Yardımcısı Franck Louvety bir ilki gerçekleştireceklerini açıkladı:

“Bugünkü sözleşme, Subsea7’nin Türkiye’nin ilk derin deniz gaz sahasının devam eden gelişimindeki rolünün kapsamını genişletiyor. Türkiye Petrolleri ile işbirliği içinde Subsea7 ve konsorsiyum ortaklarımız artık ülke için başka bir kilometre taşı olacak ilk FPU kurulumunu gerçekleştirecek.”

Subsea7 Türkiye Genel Müdürü Hülya Özgür ise şunları söyledi:

“Bu uzatmayı aldığımız için son derece gururluyuz ve bu önemli projede Türkiye Petrolleri ile çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

ÜÇÜNCÜ PERDE DE BEDEL 500 MİLYON DOLAR

2021 yılında Fransız Schlumberger ile konsorsiyum yapan İngiliz şirket, Sakarya doğal gaz sahasının geliştirilmesi için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile 750 milyon dolarlık anlaşma imzalamıştı.

Mayıs 2023’te ise Türkiye’nin ilk derin su gaz sahasının devam eden gelişiminin ikinci aşamasına yönelik mühendislik, tedarik, inşaat ve kurulum için SLB, Subsea Integration Alliance ve Saipem’in yer aldığı bir konsorsiyumla Türkiye Petrolleri yine750 milyon dolar değerinde ikinci sözleşmesini imzaladı.

Türkiye’nin ilk yüzer üretim ünitesinin (FPU) kurulumunu da içerecek yeni sözleşmenin bedelinin ise 300 ila 500 milyon dolar değerinde olması bekleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir